Doporučení

Mé tipy pro váš pobyt v Kapském Městě, dle vašich časových možností, jsou následující:

 

1 den v Kapském Městě

Dopoledne výlet na Stolovou horu lanovkou.  Stolová hora je součástí národního parku Table Mountain National Park. Table Mountain se zvedá 1 086 m nad malou, 10 km širokou zátokou Table Bay. Při jasném počasí je viditelná ze vzdálenosti až 200 km. V historii byla vrcholová plošina větší. Eroze však způsobila částečný rozpad a tím vytvořila okolní tzv. svědecké vrcholy – Ďáblův vrch (Devil´s Peak) a Lví hlavu (Lion´s head). Na plochém vrcholu Stolové hory, z něhož je nádherný výhled nejen na centrum města, ale i širší okolí, je možné se volně procházet.  V sezóně počítejte s frontou na lístek na lanovou dráhu v průměru 1 hodinu.

Odpoledne projížďka přes čtvrtě Clinfon Beach a Camp's Bay se zastávkou na místních plážích, kde můžete nasát prázdninovou atmosféru Kapského Města. Následuje Llundadno Beach - jedna z nejkrásnějších pláží Jižní Afriky lemovaná velkými kameny oblíbená mezi komunitou surfařů. Tato pláž je odlehlá a musí se jít kousek pěšky.  Nejsou tady žádné obchody ani stánky s občerstvením. Odpolední program je zakončen pozorováním západu slunce ze Signal Hill s výhledem na město a moře.  

Večer návštěva V&A Waterfront - ideální místo pro večeři a nákup suvenýrů.

 

2 dny v Kapském Městě

Den 1:  Pěší výstup na Stolovou horu (1 086 metrů)

Existuje přibližně 300 stezek, kterými se dá zdolat Stolová hora. Mezi nejpopulárnější patří cesta začínající v botanické zahradě Kirstenbosch a dále pokračující kolem Skeleton Gorge až na vrchol Stolové hory.  Pro zkušené turisty je možné použít cestu přeš Indian Window vyžadující fyzickou zdatnost a alespoň základní lezecké zkušenosti. Další oblíbené trasy vedou přes Plattenklip Gorge a Pipe Track. Ať si vyberete kteroukoliv cestu, doporučuji výlet absolvovat s místním průvodcem.  Každoročně jsou hlášeny vážné úrazy turistů při pokusu o výstup na Stolovou horu.  Po výstupu na je možné sjet dolů lanovkou.  

Den 2:  Mys Dobré naděje, Bolder's Beach, Simon's Town a Chapman's Peak Drive

Mys Dobré naděje je ostrý pevninský výběžek nedaleko Kapského Města, který je často nesprávně označován jako místo, na kterém se setkávají Atlantský a Indický oceán. Technicky vzato leží rozhraní mezi těmito oceány 160 km jihovýchodněji u Střelkového mysu, který je nejjižnějším bodem Afriky. Jednodenní výlet začíná cestou přes Kalk Bay do Hout Bay, pak přes Chapman's Peak Drive známý svými nádhernými výhledy na Atlantik do vesničky Noordhoek. Odtud pak přímo na mys Dobré naděje, kde doporučujeme strávit 2-3 hodiny.  Po cestě zpátky je možné udělat zastávku na pláži Boulder's Beach, kde můžete pozorovat kolonie Afrických tučňáků.  Pokud vám bude zbývat čas, za zastávku určitě stojí městečko Simon's Town.   

 

3 dny v Kapském Městě

Den 1:  Pěší výstup na Stolovou horu (1 086 metrů) - viz výše

Den 2:  Mys Dobré naděje, Bolder's Beach, Simon's Town a Chapman's Peak Drive - viz výše

Den 3:  Clifton, Camp's Bay, Llundadno Beach, výstup na Lví hlavu

Dopoledne projížďka přes luxusní čtvrtě Clinfon Beach a Camp's Bay se zastávkou na místních plážích, kde můžete nasát prázdninovou atmosféru Kapského Města. Následuje Llundadno Beach - jedna z nejkrásnějších pláží Jižní Afriky lemovaná velkými kameny oblíbená mezi komunitou surfařů. Tato pláž je odlehlá a musí se jít kousek pěšky.  Nejsou tady žádné obchody ani stánky s občerstvením.

Odpoledne túra na Lví hlavu. Lví Hlava (Lion's Head) je přírodní formace, z níž je nádherný výhled na Stolovou horu a na centrum Kapského Města.  Túra není dlouhá (cca 4 hodiny), ale terén je poměrně náročný se strmými svahy a řetězy na několika místech.

 

4 a více dnů v Kapském Městě

Den 1:  Pěší výstup na Stolovou horu (1 086 metrů) - viz výše

Den 2:  Mys Dobré naděje, Bolder's Beach, Simon's Town a Chapman's Peak Drive - viz výše

Den 3:  Clifton, Camp's Bay, Llundadno Beach, výstup na Lví hlavu - viz výše

Den 4:  Botanická zahrada Kirstenbosch, projížďka na horském kole

Dopoledne návštěva botanické zahrady Kisrtenbosch. Zahrada se nachází na severním úpatí Stolové hory na území o rozloze 36 hektarů. Můžete zde vidět 9 000 z celkového počtu 22 000 druhů roslin, které se nachází na území Jižní Afriky. Součástí zahrad je restaurace a velmi vkusný obchod se suvenýry.

Odpoledne doporučuji projížďku na horském kole - trasa Tokai Forest zakončená panoramatickým výhledem na False Bay. 

 

Pro delší pobyt dále doporučuji podniknout alespoň jeden z výletů v okolí Kapského města nebo výlet na safari (viz Služby).  Pokud máte minimálně 5 dnů doporučuji absolvovat trasu Garden Route, která začíná v Kapském Městě a pokračuje zhruba 750 km kolem jižního pobřeží Jižní Afriky až do města Port Elizabeth. Z Port Elisabeth už to není daleko do národního parku Addo Elephant National Park.   

 

Když venku prší

Kapské Město je ideálním místem pro outdoorové aktivity. I v případě, že vás ale zaskočí špatné počasí, může vám Kapské Město nabídnout mnoho zajímavých míst. V rozsáhlé nabídky atrakcí doporučuji následující:

Akvárium Two Oceans

Jedno z největších akvárí na světě nacházející se v přístavu v centru města v rámci komplexu V&A Waterfront. V akváriu žije přes 3 000 druhů mořských živočichů. Pokud jste držiteli potápěčské licence, budete mít možnost plavat v akváriu se žraloky.

Castle of Good Hope

Hrad, který byl postaven Holanďany v letech 1666 až 1679, je nejstarší budovou v Jihoafrické republice. V současné době je hrad sídlem armády země. Nachází se zde muzeum Iziko Museums of Cape Town. 

District Six Museum

District Six je mementem čtvrti Kapského Města, kde dříve žili převážně obyvatelé černé pleti. V roce 1901 byli tito obyvatelé násilně přemístěni do oblasti, která se nyní nazývá Cape Flats a jejich obydlí byla srovnána se zemí.