DOPRAVA

Systém městské hromadné dopravy není v Kapském Městě, stejně jako v ostatních městech Jihoafrické republiky, příliš propracovaný.

Někteří obyvatelé se přepravují takzvanými hromadnými taxíky, což jsou minibusy křižující město a nabírající cestující kdekoliv na ulici. Běloši těchto taxíků nevyužívají, neboť bývají často přeplněné a nebezpečné. Do prostoru pro řidiče a 10 cestujících se nezřídka poskládá i dvojnásobný počet osob. Řidiči těchto "taxíků" jsou notoricky známí pro nedodržování dopravních předpisů a srážky s ostatními vozidly bývají často tragické.

Kromě hromadných taxíků je možno využít i klasické individuální taxislužby spolehlivě tu funguje Uber a Bolt. Do některých čtvrtí jezdí i městské autobusy MyCity Bus.   Spolehlivou přepravou po městě jsou Hop-on Hop-off autobusy. Ty jezdí po vyznačených trasách a pouze přes den.  

Turisté, kteří chtějí být při své dovolené mobilní, často volí pronájem osobního auta. Tato volba vám zajistí flexibilitu, ale nese s sebou i rizika. V Jihoafrické republice je řízení na levé straně vozovky, tedy stejně jako ve Velké Británii. Na silnicích potkáte mnoho aut, která by v České republice neměla šanci projít technickou prohlídkou a mnoho řidičů nerespektuje nebo nezná dopravní předpisy. Pokud si půjčíte automobil, buďte ostražití a předvídaví. Očekávejte např. neosvětlená vozidla, auta zaparkovaná na místech, kde byste je nečekali, náhlá zastavení vozidla jedoucího před vámi, náhlou změnu směru vozidla jedoucího před vámi bez světelné indikace, chodce vstupující do vozovky bez ohledu na provoz atd. Pokud vezmete v úvahu tato omezení, je pronájem auta nejlepší způsob, jak vidět co nejvíc. Silnice jsou ve výborném technickém stavu a přehledně značené.

Pokud plánujete cestu před Jihoafrickou republiku, je možné osobní automobil vypůjčit na jednom místě, např. přímo na letišti v Kapském Městě, a vrátit na místě jiném, například v Johannesburgu. Za tuto službu si půjčovny účtují příslušný poplatek, avšak ne všechny autopůjčovny tuto službu poskytují.

Automobil je vhodné zarezervovat dopředu. Během turistické sezóny a v době dovolených, především v prosinci, bývají levnější typy aut často nedostupné.

Při výběru autopůjčovny vám poradíme, popř. rezervaci provedeme. Nezapomeňte si s sebou vzít mezinárodní řidičský průkaz.